Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti; genetik problemler, hormon bozuklukları, karaciğer rahatsızlıkları, siroz, kanser, alkol bağımlılığı, sürekli ilaç kullanımı ve aşırı kilo gibi nedenlerle erkeklerde kadın tipi meme büyümesi olarak tanımlanabilir. Jinekomasti, göğüs bölgesindeki yağ veya meme dokusunun anormal bir biçimde artmasından oluşabileceği gibi her ikisinin birden çoğalmasıyla da gerçekleşebilir.

Erkek çocuklarda ergenlik döneminde geçici jinekomasti görülebilir. Bu durum, adından da anlaşılabileceği gibi yüksek olasılıkla geçicidir; meme fazlalığı ameliyata ihtiyaç kalmadan 17-18 yaşlarında kendiliğinden kaybolur. Kişi yetişkinliğe adım atmasına karşın jinekomasti devam ediyorsa ameliyat gereklidir. Jinekomasti ameliyatı rahatsız edici bir görüntü yaratan, erkeklerin özgüveni ve yaşam motivasyonunu düşüren meme bölgesindeki fazla dokuların liposuction (yağ aldırma) veya cerrahi yöntemle alınması olarak tanımlanabilir. Jinekomasti sorununun spor veya diyetle düzeltilmesi mümkün değildir. Jinekomasti ameliyatı sayesinde erkekler güvenli, konforlu ve en önemlisi sağlıklı bir şekilde gizlemek zorunda hissetmeyecekleri, estetik bir vücuda sahip olabilirler.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik cerrah öncelikle konsültasyon yaparak memedeki büyümenin yapısına göre jinekomasti ameliyatında hangi yöntemi kullanacağını belirliyor. Ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilen jinekomasti operasyonu yaklaşık 1-2 saatte tamamlanıyor. Yağ dokusu nedeniyle oluşan jinekomastide liposuction tekniği uygulanıyor. Bu teknikte yağlar, ultrasonik ses dalgalarıyla parçalanıp eritilerek vakum yöntemiyle vücuttan dışarı atılıyor. Parçalanıp sıvı hale gelen yağın vücuttan çıkarılması için işlem yapılan bölgeye 3-4 milimetrelik bir kesi açılarak kanül (ince boru) yardımıyla vakumlama işlemi gerçekleştiriliyor. Kanüller için açılan kesiler milimetrik olduğu için uygulama sonrasında ciltte hiçbir iz kalmıyor.

Hem yağ hem de meme dokusu nedeniyle oluşan jinekomastide ise çözüm olarak cerrahi yöntem kullanılıyor. Cerrahi yöntemde kesi, meme başıyla cilt arasındaki geçiş noktasında, yarım ay şeklinde yapıldığından izi tamamen gizlenebiliyor. Bu yöntemde yağ ve meme dokusunun yanı sıra cilt fazlalığı da alınabiliyor. Estetik bir yaklaşımla, güncel teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı iz bırakmadan, dışarıdan kesinlikle belli olmayacak bir biçimde yapılıyor. Ameliyat sonrasında kişi aynı gün veya bir gün sonra taburcu ediliyor. Eğer vücut performansı gerektiren bir işte çalışmıyorsa 3-4 gün sonra günlük hayatına rahatlıkla dönebiliyor.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün çok hafif bir ağrı hissedilebiliyor. Ağrı kesicilerle sürecin daha konforlu geçirilmesi sağlanıyor. Hedeflenen görüntüye ulaşılması için ameliyattan sonra göğüs bölgesi sıkı bir şekilde bandajlanıyor. Operasyondan iki gün sonra, bandajlar çıkartıldığında duş alınabiliyor.

Jinekomasti ameliyatından 1 hafta sonra yüzme, koşma, basketbol, futbol gibi ağır performans gerektirmeyen sporlar yapılmasında bir sakınca yok. Body building gibi ağır sporlara ise 1 ay sonra başlanması öneriliyor. Yine bir ay boyunca ağır yük kaldırmaktan kaçınılması gerekiyor. Göğüs bölgesinin son şeklini alması için ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte korse kullanılması büyük önem taşıyor. Operasyon sonrasında 3 ay boyunca göğüste çok hafif bir sertlik hissediliyor. 6 ay sonra vücudun son şeklini almasıyla birlikte kişi sanki hiç ameliyat olmamış gibi görünüyor.

Jinekomasti yeniden oluşur mu?

Jinekomasti ciddi bir kilo artışı veya alkol bağımlılığı yoksa kolay kolay tekrar eden bir problem değildir.