Bişektomi

Bişektomi

Bişektomi nedir?

İdeal bir yüz görünümüne kavuşmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu estetik operasyonlardan biri olan bişektomi, yüz hatlarının orantılı bir hâle getirilmesi için uygulanır. Bazı durumlarda kişi, ideal kiloda olsa bile mevcut yüz yapısındaki yağ oranı nedeniyle kilolu görünebilir.

Yanakların orta bölgesinde yer alan yağ dokusu bukkal yağ dokusu olarak isimlendirilir. Yüz kaslarının arasında yer alan bu yağ dokusu anatomik olarak elmacık kemiklerinin alt bölgesinde bulunur ve bebeklerde emme fonksiyonlarına katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu yağ dokunun boyutu yüzün boyutunu etkileyen faktörlerin başında gelir. Yaşlanmayla birlikte bukkal yağ dokusu genellikle azalma eğilimindedir.

Bukkal yağ dokusu yüz estetiğini oluşturan önemli unsurlarından biridir. Bu dokunun büyümesi sonrasında kişilerde yüz hatlarının yuvarlaklaşması, yanakların sarkması ya da bebek yüzü görünümünün oluşması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Yanaklarda yer alan yağ dokusunun çıkarılması diğer bir ifadeyle “parsiyel bukkal lipektomi” yüz hatları ve estetiği için önemli bir cerrahi girişim olarak kabul edilir.

Bukkal yağ dokusu olarak tanımlanan doku, yapısal ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak fazla olabilir. Tombul yanak olarak da tabir edilen görünüme yol açan yanak içindeki yağ yastıkları, kişinin olduğundan daha yaşlı ya da kilolu görünmesine neden olabilir.

Üçgen formda, keskin bir yüz görünümüne sahip olmak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan bişektomi ile yanağın iç tarafında açılan yaklaşık 1 cm'lik kesiden alınan yağ dokusu sayesinde yüz hatları inceltilebilir. Cilt yüzeyinde herhangi bir ameliyat izi kalmasına yol açmayan operasyon sayesinde yanak bölgesinde bulunan asimetrik görünüm de giderilir. Kişinin yüz hatlarının keskinleşmesi, elmacık ve çene kemiğinin belirgin hâle gelmesini sağlanır.